United Nations High Commissioner for Refugees

AB-Türkiye Anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle Yüksek Komiserlik, Yunanistan’daki rolünü yeniden belirliyor

22 March 2016

© Achilleas Zavallis

Yunanistan’a ve sonrasında da Avrupa’ya ulaşan mülteci ve göçmen sayısının azaltılması için AB ile Türkiye arasında düzenlenen anlaşma hükümleri, geçtiğimiz pazar günü yürürlüğe girdi. Yunan makamları cumartesi akşamından itibaren, 20 Mart tarihinden önce adalara varmış olan yaklaşık 8.000 mülteci ve göçmenin anakaraya naklini hızlandırdı. Bu hızlandırma söz konusu kişileri, 20 Mart tarihinden sonra ulaşıp da yeni geri gönderme politikasına tabi olacaklardan ayırmak için yapıldı.

» daha fazla

Y.K.’den AB – Türkiye Anlaşması hakkında: anlaşmanın uygulanmasında sığınmaya ilişkin teminatlar öncelik taşımalıdır

18 March 2016

© UNHCR/Hereward Holland

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (Y.K.), Avrupa’ya ulaşmaya çalışan mülteci ve göçmenlere ilişkin, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında düzenlenen anlaşma konusunda bilgilendirildi.

» daha fazla

Suriye’deki çatışmaların beşinci yılı: çağın en büyük zorunlu göçü muazzam bir dayanışma ruhu gerektiriyor

15 March 2016

© UNHCR/A. McConnell

Suriye’deki savaş, bugün üzücü bir kilometre taşını daha geçerken, beş yıllık çatışmadan kaçan mülteciler güvenlik bulmak için daha büyük engellerle karşı karşıya kalıyorlar. Aynı anda, bu çatışmanın kurbanlarına gösterilen uluslararası dayanışma ise, bu insanlık trajedisinin artış ve ciddiyetine uygun şekilde çözüm bulmak ve durumu yansıtmakta başarısız kalıyor.

» daha fazla

AB Devletleri Başkanlarıyla Türkiye Hükümetinin 7 Mart açıklaması ardından Y.K.’in yorumu

08 March 2016

©UNHCR/I. Prickett

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (Y.K.) dün akşam, Avrupa Birliği Devlet Başkanlarıyla Türkiye Hükümetinin yaptığı açıklama hakkında bilgilendirildikten sonra bazı bölümleri hakkındaki endişelerini dile getirdi.

» daha fazla

Y.K., Avrupa’daki mülteci meselesinin çözümü için izlenecek altı adım öneriyor

04 March 2016

© UNHCR/A.Zavallis

Avrupa Birliği (AB) kurucu devlet ve hükümetlerinin 7 Mart’ta Brüksel’de Türkiye’yle yapacağı eli kulağında zirveye istinaden, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (Y.K.) bugün, üye devletlere Avrupa’da hüküm süren mülteci meselesinin çözümünde yardım etmeyi hedefleyen bazı öneriler sunuyor.

» daha fazla

Filippo Grandi, yeni Yüksek Komiser olarak dizginleri eline alıyor

04 January 2016

© UNHCR

Ortadoğu, Afrika ve Asya’da mülteciler ve siyasi konular üzerine çalışmalarda bulunmuş olan, BM görevlisi Filippo Grandi, 1 Ocak tarihinde BM Mülteciler Yüksek Komiseri olarak beş yıl sürdüreceği görevine başladı. Geçtiğimiz hafta, on yıldan fazla yürütmüş olduğu görevi sona eren Antonio Guterres’in yerini aldı.

» daha fazla

URL: www.unhcr.org.cy/tr/haberler.html
copyright © 2001-2018 UNHCR - all rights reserved.